Halluks: nedenleri, belirtileri ve tedavisi

Halluks nedenleri, belirtileri ve tedavisi
Rate this post

Halluks (halluks, halluks, çocuk başparmak açmak), dejeneratif hastalıklar, заключающийся yanlış ayak. Hastalık çoğunlukla kadın – erkek-ile-thumb açmak neredeyse yarısı, ve bir katkı onun kilolu giyen, yüksek topuklu ayakkabı, ayaktaki bir yaşam tarzı, ve düz ayak. Varsa halluksy, o zaman sen-meli bilmek her zaman yeterli değildir konservatif tedavi genellikle gerekli işlemi.

Halluks (erkek-ile-parmak açmak, halluks, halluks) – bu kronik bir hastalıktır, затрудняющих işleyişini ve neden büyük bir ağrı ve yürümede zorluk. Ne yazık ki, büyük ölçüde kendilerini (sorun, çoğunlukla kadınlar), biz, sorumlu bir görünüm dejenerasyonu parmak ve eklem giyerek kötü ayakkabı, kaçınarak aşırı kilo kaçınarak hareket…

Gibi ortaya Halluks ?

 Yüksek topuk aşırı neden olur, ayağın ön kısmında (przodostopia ve ayakkabı sivri burunlu, basınç artar parmak ve yay kol, ayak, yol, deformasyon ayak, düztabanlık gelişimine çekme ve ağrı. Etkisi altında bozulma başlar ayak başka bir şekilde çalışır: düzensiz dağıtılır vücut ağırlığı, boy-ile-thumb artık sağlam bir dayanak sırasında yürüyüş, bozulan gücü yapıları, stabilize bacak kasları zayıf ve aşırı önlemek için uygulanan iç kenar ayak.

İsteksiz hasta, ziyareti, doktora ve ne zaman ona ulaşmak deformasyon ve ağrı ek olarak, hasta da sorunları var satın alma ile boyama (baskı ayakkabı çarpık ayak başparmağında ayrıca, belirtiler ve iltihabı neden olur etrafında kabartma baş ve metatarsal kemiklerin yanı sıra kızarıklık ve ağrı). Belirtiler, eşlik eden olabilir: iltihap выпотное bursit yükseklikte bir gölet śródstopno-palcowego, kaletka (balgam ile dolu bir yerde sürtünme çıkıntılı kemik üzerinde paluchu), ağrılı epidermis kalınlaşma, cevabı bir zulüm, hem de artan yavaş yavaş podwichnięcie eklem śródstopno-palcowego.

Halluks : genetik yatkınlık halluks valgus

Teşvik büyük bir rol halluks valgus oynayan genetik yatkınlık bu hastalığın. Biz miras, örneğin, hatalı form eklem yüzeyinin śródstopno-palcowego, sarkma bağ dokusu daha fazla, istatistik, nüfus, özel ayarlar metatars, ya da sözde mısır şekli ayak (başparmak uzun ikinci parmak) katkıda halluksów.
Hakkında, en büyük bir öneme sahip genetik yatkınlık halluks valgus, gerçeği, yaklaşık 70%. durumda, o savunan aile, kadın hattı (büyükanne, kızı, torunu).

Nasıl tedavi edilir Halluks

İlk belirtileri sonra eğri başparmağı, başlayın, hareket etmek başta gitmek danışma ortopedik. Doktor muayene edecektir, sizin bacak ve almak için en iyi yöntemi sizin koruma Halluks : tabanlık ortopedik, düzeltici jimnastik ya da fizik tedavi.
En basit yöntemlerle, onlar erişimi olan hastalar:

 • sıva Halluks  olup olmadığını jel kılıfları Halluks – genellikle zenginleştirilmiş yağlar, tedavi, koruma bamteli,
 • takozlar międzypalcowe, ayırıcılar, – geri ayak parmakları doğru pozisyonda, ağrıyı azaltmak ve sürtünme özellikle tavsiye edilir durumunda haluks ve üst üste binen parmak izi veya ayak parmakları arasında, ilk aşamada deformasyon.
  пелоты (pelota – damla, yastık, ekle damlası şeklinde) jel, пелоты T-şekilli
 • eklemek ve półwkładki – iyi dağılımını etkileyen basınç, bacak önlemek płaskostopiu poprzecznemu ve yavaş bir gelişme koślawości başparmak, sen-ebilmek kullanma onları da giymek de ayakkabı, yüksek topuklu, yastık koruyucu altında przodostopie – özellikle bayanlar, giydikleri ayakkabı topuklu,
 • silikon kulak metatarsalne – özel olarak tasarlanmış kadınlar için ile płaskostopiem enine ve haluks; sayesinde mevcut pelocie çapraz tonoz ayak kabarık yukarı, bu sayede düzeltilmiş değeri eğri başparmak ayak
  bandaj haluks– jel taban aşınmaya karşı korur ve bir arada tutan parmağınızı doğru pozisyonda üzerinde olumlu etkisi basınç dağılımı bacak ve engelleyen kasların zayıflaması ve bozulması, kemik
 • düzeltme mekanizmaları bir gün veya bir gece etkili olarak önlenmesi ve tedavisinde haluksda operasyonlar sonrası rehabilitasyon. Bu cihazları etkin bir şekilde tahammül ve ağrı inhibe dredging deformasyon,
 • Hallufix – lastik için önerilen profilaksi ve tedavisinde haluks ilk aşamada, küçük deformasyon, ve bu durumda бурсита dönemde de ameliyat sonrası rehabilitasyon. Bu dinamik lastik kullanılabilir herhangi bir sorun olmadan bir gün ve bir alternatif sert kılavuz, durma hareketi. Düzeltir, enine düz ayak bir nedenlerinden biridir haluks.

Eğer bir değişiklik zniekształcającym parmak başlar eşlik ağrı, doktorunuz tavsiye edebilir uygulama, ağrı kesici ve anti-inflamatuar ilaçlar. Eğer rahatsızlık, ağrı ve bozulma önemli ve yöntemleri – ameliyat (cerrahi olmayan) az etkili, gerekli operatif tedavi.

Haluks: ne zaman ameliyata

Uygulanan ameliyat teknikleri, gibi:

 • düzeltme işlemi sadece yumuşak doku üzerinde, yani eklem çanta ve tendonlar ile kısmi rezeksiyon kafası metatars, bu durumda, az gelişmiş dezavantajları vardır.
 • Chevron osteotomi – tür osteotomi yapılır bazı durumlarda da halluks valgus var. Osteotomi yapılması içinde baş ve metatars.
  osteotomie v ve полусферическая – gerçekleştirilen durumunda halluks valgus paylaşıyormuş
 • eksizyon, kemik kama alanında, kemik ve olası onu kaldırmak veya taşımak için başka bir yer amacı ile deformasyon düzeltme.
 • yöntemi, bir Atkı, bir erken yük işletim ekstremite ve kararlı bir birleştirme dalları, izin, tedavi bezgipsowe. Hastalar çok kısa bir süre ameliyattan sonra (2-3 gün) için ayak ile boyama postoperatif (yürüyüş için). Sonra en az 6 hafta hasta döndü, yürüyüş, günlük ayakkabı.

Tedavi de olası bir durumda iyi ve istikrarlı bir birleştirme dalları kemik tel Kirschnera sonra osteotomi klinowej veya półkolistej. Bu birleşme, aynı derecede değerli, vida yöntemi Scarfy ve malzeme bir takım oyuncusu olmak, kolayca kaldırmak zorunda kalmadan bir sonraki işlem. Tam yük ayak önce karıştırma kemik, yani sona ermeden önce 6 hafta hatta birleştirme cıvata (yöntem Scarfy veya Chevron) riskli özelliği nedeniyle nakavt cıvata kemik.

TEILEN

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

28 − 19 =